Розробка уроку української мови «Лексикологія та фразеологія»
Вчитель: Згирча А.К.
Мета уроку: поглибити й закріпити знання учнів з теми «Лексикологія та фразеологія»; розвивати навички лексичного аналізу тексту, розкрити функціонально – стилістичні можливості фразеологічних одиниць, розвивати мислення учнів, увагу, пам'ять; виховувати любов до української мови, естетичні смаки.
Обладнання: Дидактичний матеріал, картки, словники (тлумачний, фразеологічний, синонімів, антонімів, омонімів), спроектований на екран теоретичний матеріал, криптограма.
Епіграф уроку: «Учітеся, брати мої, думайте, читайте…»
(Т.Шевченко)
Хід уроку
І. Організаційна частина
ІІ. Повідомлення теми, мети і завдань уроку.
Мікрофон – очікування від уроку.
- Чого ви чекаєте від цього уроку, зважаючи на тему?
- Які знання ви сподіваєтесь отримати за урок?
ІІІ. Актуалізація опорних знань.
- Перевірка домашньої роботи.
(клас поділений на три групи: по п’ять - шість учнів).
1 група : Мовознавці – мала дослідити твори М. Коцюбинського та
О. Кобилянської і знайти діалектизми та пояснити їх значення.
2 група: Лексикологи – знаходити у словниках лексичне значення поданих неологізмів та установити сферу їх уживання:
Харизма, сейшен, ребрендинг, брейншторм, інавгурація, дистриб’ютор, консалтинг, мерчандайзинг, сейслз промоушин.
3 група: Пошуковці – знайти синоніми до поданих фразеологізмів:
Битися як риба об лід; наминати боки; п’ятами накивати; родич у десятому коліні; бити байдики; на краю світа; облизня спіймати; як п’яте колесо до воза; не падати духом; як-небудь.
ІV. Виконання практичних завдань.
Гра «Знайди зайве».
Варіант 1
Визначити в кожному рядку з-поміж багатозначних однозначне слово. Пояснити свій вибір.
- Крислатий, корінь, осоння.
- Дивак, топтати, розрахунок.
- Голова, гарячий, картатий.
- Прізвище, крило, карта.
- Зірка, година, вирій.
- Нудити, обжинки, серія.
Варіант 2
Укажіть яке слово у рядку є зайвим. Замініть українські слова іншомовними.
1. Провізор, аудиторія, віраж, викладач.
2. Профілактика, християнин, мобільний, рівнобіжний.
3. Штатив, вада, панорама, єретик.
4. Котедж, символ, поступ, монтаж.
5. Кафе, циферблат, відсоток, символ.
6. Шпиталь, джаз, промисловість, герб.
Вправа «Два – чотири – всі разом». Розгадати криптограму «Застарілі слова»
1. Застарілий синонім до сучасного слова зозуля.
2. Застарілий синонім до сучасного слова одягати.
3. Застарілий синонім до сучасного слова губи.
4. Застарілий синонім до сучасного слова військо.
5. Застарілий синонім до сучасного слова плечі.
6. Застарілий синонім до сучасного слова перекладач.
7. Застарілий синонім до сучасного слова березень.
8. Застарілий синонім до сучасного слова бунт.
9. Застарілий синонім до сучасного слова актор.
10. Холодна зброя у вигляді гострого металевого наконечника на довгому
держаку.
11. Старовинний військовий головний убір, що захищає від удару холодною
зброєю.
12. У ХV – ХVІІІ ст. вільна озброєна людина, що жила на півдні України та
брала участь у військових діях проти турецько – татарських і польських
загарбників.
13. Символ гетьманської влади.
14. У ХV – ХІХ ст. візник і торговець, який перевозив на волах хліб, сіль, рибу та інші товари для продажу.
Відповіді: 1. Зигзиця. 2. Облачати. 3. Уста. 4. Рать. 5. Рамена. 6. Драгоман.
7. Березіль. 8. Крамола. 9. Лицедій. 10. Спис. 11. Шолом. 12. Козак. 13. Булава. 14. Чумак. (криптограма додається)
Робота з підручником:
Вправа 159 Підкреслити антоніми-антитези. Дібрати усно семантично тотожні або близькі прислів’я з румунської мови.
Вправа 167. Пояснити значення поданих фразеологізмів:
Голову сушити, горобців лічити, давати драла, дати відкоша…
Гра «Знайди пару» - поєднати пари фразеологізмів антонімів.
- Кури не клюють. А) Як у воду опущений.
- Ні пари з вуст. Б) Як небо і земля.
- Знімати стружку. В) Дати волю язику.
- Два чоботи пара. Г) На макове зерня.
- Вогнем дихає. Д) Гладити по голівці.
- На сьомому небі. Е) Хоч до рани прикладай.
Поєднати пари фразеологізмів - синонімів.
- Байдики бити. А) У дурні пошити.
- Давати прочухана. Б) Як у рот води набрав.
- Замилювати очі. В) Вправляти мозок.
- Сісти на голову. Г) У стелю плювати.
- Тримати язик за зубами. Д) Узяти гору.
- Дивитися крізь пальці. Е) Пропускати повз вуха.
Тестові завдання.
1. Позначте речення з лексичною помилкою (яке потребує редагування):
А) Ми купили нові меблі.
Б) У річці купалася біла хмаринка.
В) Сергійко прочитав дві сторінки тексту.
Г) Вулиці міста були гарно освічені.
2. Позначте рядок, у якому в обох словосполученнях є слова, вжиті в переносному значенні:
А) гостра проблема; впливова рука;
Б) ніжка стола; високе дерево;
В) краяти душу; шкіряний пояс;
Г) м’який характер; дерев’яний стіл.
3. Позначте значення фразеологізму вискочити як Пилип з конопель:
А) висловлюватися відверто;
Б) говорити щось несерйозне;
В) сказати недоречно;
Г) сказати щось образливе.
4.Позначте рядок, у якому всі слова є архаїзмами:
А) війт, чати, каламар;
Б) уста, зріти, свічадо;
В) глаголити, перст, дворянин;
Г) жорна, жупан, ланити.
5. Позначте рядок, у якому синоніми відрізняються стилістичним забарвленням:
А) давній, колишній;
Б) сміятися, скалити зуби;
В) верхівка, вершина;
Г) чесний, правдивий.
6. Позначте рядок, у якому всі слова є діалектизмами:
А) завітати, припхатися, прийти;
Б) дворянин, боярин, осавула;
В) легінь, плай, файно;
Г) аташе, прес-реліз, комюніке.
Гра «Перекладач»
Дібрати до слів української мови відповідники іншомовного походження:
Життєпис, обрій (крайнебо), велетень, взірець, малюнок, обслуговування, перемога, дорога.
V. Узагальнення й систематизація вивченого.
Незакінчене речення: вчитель-учень.
- Лексика – це …
- Лексикологія – це наука, яка …
- Терміни – слова, які …
- Жаргонізми – слова властиві…
- Історизми – це слова, які…
- Архаїзми – це слова…
- Професіоналізми – це слова, які…
- Різновиди омонімів …
- Групи синонімів ….
- Фразеологія – наука яка…
Гра «Я – редактор»
Дібрати до слів – жаргонізмів відповідники з літературної мови.
Бабки, монатки, предки, круто, кореш, хавчик, тачка, пара, фейс, галімо, базар, пахати.
Гра «Мозковий штурм» - назвати суфікси української мови, які надають емоційно – експресивного звучання стилістично нейтральній лексиці в процесі словотвору.
Від поданих слів утворити якомога більше емоційно – забарвлених слів:
Хитрий, писати, хлопець, рука, довго, добрий, стежка, вулиця, страшний, здоровий, собака, дощ, хмара, горб, дівчина, рідний, мати.
VІ. Підсумок уроку
Рефлексія.
- успішно працювати на уроці мені допомогли раніше здобуті знання про…
- за урок я навчилася …
- мені ще треба звернути увагу на …
VІІ. Домашня робота.
- Скласти словничок 12-15 слів, найуживаніших у повсякденному житті, на
телебаченні й у радіоефірі. Запозичені слова, які мають українські відповідники, записати попарно.
- Написати твір – роздум дискусійного характеру про зловживання
запозиченої лексики в нашому повсякденні, узявши за епіграф слова
Т. Шевченка: «Учітесь, читайте, і чужому научайтесь, й свого не цурайтесь…»