П`ятниця, 17.05.2024, 14:18Приветствую Вас Гість | RSS
Сайт вчителя української мови та літератури Згирчі Алли К...
Меню сайта
Статистика
счетчик посещений

урок мови. Іменник


Горбівська ЗОШ І – ІІІ ст.

Урок української мови на тему : Узагальнення і стематизація знань з теми «Іменник»

                                                                             Вчитель української

                                                                              мови і літератури

                                                            Згирча А.К.                                          

                                            

                                      2010р.

Тема: Узагальнення і систематизація знань з теми «Іменник»

Мета: Поглибити і закріпити знання учнів про іменник як частину мови; навчити розрізняти назви істот і неістот, загальні і власні назви; поглибити знання про граматичні категорії роду, числа і відмінка в українській мові; сприяти виробленню в них навичок правильного визначення цих категорій; визначити принципи поділу іменників на відміни; розвивати логічне учнів; виховувати кмітливість, самостійність мислення, зацікавлення українською мовою.

Тип уроку: урок-подорож.

 

                                    Хід уроку

І. Організація класу.

        Дорогі діти! Ми  з вами сьогодні повторимо і закріпимо свої знання про іменник як частину мови, про його граматичні ознаки і систему відмінювання. Урок у нас незвичайний – ми вирушаємо у подорож, щоб повторити вивчене про іменник.

ІІ. Актуалізація опорних знань

І зупинка «Теоретична»

  • Яка частина мови називається іменником?
  • На які групи поділяються іменники?
  • Скільки родів в іменників в українській мові?
  • Назвіть іменники, що мають лише форму однини і множини.
  • Скільки відмінків іменників в українській мові? Назвіть їх.
  • Скільки відмін в українській мові?
  • Від чого залежить поділ на відміни?

ІІ зупинка «Практична»

        Вправа 1

      Визначити рід іменників.

Дівча, печаль, путь, рукопис, хмара, взуття, пташеня, ніч, гора, повидло.

 

         Вправа 2

      Вибірковий диктант. Записати тільки ті іменники, від яких можна утворити форму множини.

      Муха, міліція, гілка, дружба, сіль, Київ, береза, ворона, біганина, горе, ніч, брат, товариш, парта, цемент.

         Робота з картками

Картка №1

   Списати речення, вставляючи замість крапок закінчення іменників. Надписати над іменниками відмінки.

  1. Чорне рядно всіх люд…  покрило.
  2. В кожному селищ… і міст… стоголосий спів луна.
  3. Велично мріє над рік…. Тарасова гора.
  4. Ой Дніпр…, мій Дніпр…, широкий та дужий.

  Картка №2

     Спишіть, розкриваючи дужки і добираючи потрібні букви.

  1. Один (К,к)інь у нас звався (М,м)урай, другий – (Т,т)ягнибіда.
  2. Найвеселіше ж було на (Р,р)іздво та на (Н,н)овий рік.
  3. Лебединою піснею літа айстри в (К,к)иївських парках цвітуть.
  4. Всяк (А,а)нглієць вільний пан своєї (Б,б)атьківщини.

 

Вправа 3

     Записати слова в чотири колонки за відмінами.

     Хліб, хата, рушник, молоко, книга, садок, поле, лопата, мати, сміливість, сестра, ягня, теля, дитина, ім’я, дитятко, хлопець, хлопчина, м’ята.

ІІІ зупинка «Творча»

   Робота в групах.

І група. Написати твір-мініатюру «У світі тварин». Використати та виділити іменники ІV відміни.

ІІ група. Напишіть  твір-мініатюру «У зоопарку». Виділіть незмінювані іменники.

ІІІ група. Напишіть твір-мініатюру «Сніданок нашвидкуруч». Виділіть іменники, що мають форму тільки однини або тільки множини.

ІV зупинка «Ігрова»

     Інсценізація зустрічі Дівчини-Морфології з Хлопцем-Іменником.

     Морфологія. Діти, ви здогадались, чому мене сюди покликали? Скажіть, що вивчає наука Морфологія?

Так, частини мови всі я знаю

І дуже добре їх вивчаю,

Бо Морфо значить, що частина

А логос – це наука.

Ми разом будемо із вами

Майже два роки зустрічатись

І вивчимо частини мови,

А потім знаннями хизуватись.

     Іменник

Звуть мене усі – Іменник,

Бо даю всім імена

І хоч я не чарівник,

Велика у нас сім’я.

Це істоти й неістоти,

Роди, числа і відміна.

І береться до роботи

Морфології країна.

       Пропонуємо вам гру «Світлофор».

  1. Іменник відповідає на запитання хто? що?
  2. Іменник має три відміни.
  3. Іменник має кличний відмінок.
  4. Власні іменники пишуться з великої букви.
  5. Іменник має три роди.
  6. Іменник – це службова частина мови.
  7. Іменник озеро належить до середнього роду.
  8. Іменник базіка відноситься до спільного роду.
  9. Іменник Дніпро – це власна назва.
  10. Іменник мати належить до ІІ відміни.
  11. Кличний відмінок іменника князь – княже.
  12. Іменник дівчинка належить до ІV відміни.
  13. Найчастіше в реченні іменник виступає підметом.
  14. Іменники є істотами і неістотами.

 V зупинка «Кінцева. Підсумково-оцінююча»

        Наша подорож підходить до кінця. Ми повторили з вами іменник та його граматичні ознаки.

       Що вам найбільше запам’яталося на сьогоднішньому уроці? Що ви взяли для себе нового? (Рефлексія. Мікрофон)

ІІІ. Оцінювання знань учнів.

ІV. Домашня робота. Повторити  способи словотвору.

Вход на сайт
Поиск
Годинник
Календарь
«  Травень 2024  »
ПнВтСрЧтПтСбНд
  12345
6789101112
13141516171819
20212223242526
2728293031
...
Календар свят і подій. Листівки, вітання та побажання
Друзья сайта

Освіта Герцаївщини